otec synovi k 18 stke

Autor: Ivan Marfoldi | 25.3.2014 o 10:30 | (upravené 28.3.2014 o 7:56) Karma článku: 11,32 | Prečítané:  1627x

Ja už viem, aké je to mať 18 a chcem ti  to povedať, bolo to už dávno a bojím sa, že na to pomaly zabúdam. Dnes je to torta s tvojim menom a sviečkami, kvety, drobné darčeky a hlavne obálky. Biele a tenké. Dnes sú to priatelia, stretnutie rodiny, pre nás množstvo príprav a pre teba zábava, bozky ľudí známych, blízkych aj menej častých gratulantov. Dnes je veselo a hojnosť všetkého a zajtra ? ? ? ? ?   Posaď sa a venuj mi, syn môj, snáď posledný krát ešte trochu pozornosti.

Mysľou mi prelieta množstvo obrazov a slov, scén, cítim pohľady aj dotyky malého chlapčeka a počujem jeho zvedavé otázky.

Vidím tvoju uslzenú tvár a krvavé kolienka, vidím ustráchané oči pred vrčiacim strojčekom holiča, prosebný pohľad o vyslobodenie.

Vidím iskru v tvojich očiach pri rozbaľovaní vianočných darčekov aj pri pozorovaní dravých vtákov na stĺpoch pri ceste.

Vidím chvejúcu sa radosť  pri vylovení veľkej mušle z dna Chorvátskeho mora a spolu prežívame jeden z prvých krokov do sveta dospelých - jazdu autom už s „vlastným oprávnením“.

Cítim ale stále, akoby  dotyk malej vlhkej ručičky v mojej dlani a počúvam tvoj tenký zvedavý hlások: “oci?“

Dnes sme dvaja dospelí muži.

Ešte znejú struny gitary opretej o stenu, ešte rýchle prsty po čiernej klávesnici, odhlásenie z facebooku, pohár kofoly a čipsy.

Posaď sa a .. dnes sme už muži.

Tak, ako  ráno červené slnko  vychádza,

ako nekonečný počet vlniek na brehy mora naráža,

ako sa na jar príroda zeleným rúchom zaodeje,

aj my ľudia máme svoj  začiatok i koniec.

Osemnásť je – syn môj – začiatok boja.

To, čo som ti dodnes podával, budeš od zajtra brať si sám. Budeš hľadať a pracovať za to, čo si dodnes len tak prijímal. Boj za spravodlivosť, pravdu a česť bude tvojim denným chlebom, pokoj v duši nech ti je odmenou.

Boj so samým sebou, so zlými túžbami, žiadostivosťou, lenivosťou aj pýchou. Nič lepšie, ako víťazstvo ti dnes neviem priať.

Budeš milovať a budeš milovaný.

Lásku budeš hľadať, za ňu trpieť a neraz aj slzu vyroníš, ale  práve ona ťa bude celý život plniť energiou, silou a túžbou. Lásku budeš rozdávať aj prijímať, čím jej viac daruješ, tým ťa viac naplní. Počuješ?

Miluj z celého srdca svoju manželku, nikdy ju neopusti a veď správnou cestou aj svoje deti – synov, dcéry. Váž si svojich rodičov, aj keď pomaly zvädnú.

Život je vzácny  dar. Poskladaný z mozaiky obrovského množstva drobných častí skutkov, citov, myšlienok, slov a dotykov. Život je nádherný dar, keď si ho budeš  správne  skladať budeš nesmierne bohatý a silný, ale život môže byť aj veľký zmätok v prípade, keď ho nebudeš brať vážne.

Šepkám – zodpovednosť nech je tvojim odevom a múdrosť tvojou zbraňou. Želám ti ovocie radosti, pokoja a plnosti.

Sme dvaja muži. Jeden začína a ja som teraz ten „múdry“ :) – viem, že chápeš.

Viem, rád poučujem, ale dnes je v tom viac lásky ako si myslíš. Vidíš, chcem  ťa pohladiť po vlasoch ako kedysi a ty sa brániš -  ja ti rozumiem. Máš osemnásť.

Rád by som ťa ďalej viedol ale už mi ruku nepodávaš, rád by som ťa varoval, ale vidím že máš slúchatká na ušiach. Rád by som ťa niečím ponúkol, ale už si si objednal pizzu.

Moja ruka už je menšia od tvojej aj pohľad musím dvíhať k tebe. Už môj hlas v hluku zaniká aj moje topánky sú ti malé.

Nevieme, čo pre nás  Najmocnejší náš stvoriteľ pripravil, nevieme ani to, čo nás čaká zajtra. Nevieš koho stretneš, s kým si na kávu sadneš, kto ťa úsmevom obdarí, či ťa nohy ešte ponesú, a či dar života ti ešte bude daný. Využi naplno ponúknuté šance. Ži zo všetkých síl. Nevzdaj to nikdy. Konaj dobro a prinášaj  radosť a pokoj všade kam pôjdeš. Odkladám dnes už zodraté vodítko života a verím v to, čo som ti doposiaľ odovzdal.

Denne odovzdávam tvoje kroky do rúk Všemohúceho nášho stvoriteľa a budem sledovať ako žiješ. Vážim si ťa a mám ťa rád.

Mám stovky nevyslovených rád na jazyku, ale viem že už potrebuješ kráčať sám. Po vlastných cestách na vlastných nohách.

Viem, že raz príde čas, keď mi podáš ruku ty, aby som sa ešte postavil, možno zapneš gombík na košeli, podáš pohár so slamkou. Raz sa aj rozlúčime...

 

Dnes ti však podávam ruku ja, najmocnejšie ako viem a ... vítam ťa medzi dospelými.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

AUTO

Aké realistické sú plány zakázať autá na benzín a naftu?

Termíny sú zatiaľ orientačné ale dôležité.


Už ste čítali?